PRODUCTION HISTORY

 

2021

THEATRE

Desdemona, a play about a handkerchief by Paula Vogel, directed by Julia Sears.

Othello by William Shakespeare, directed by Bari and Cait Robinson (stage reading)

CONCERTS

Noel Paul Stookey

The Deer Isle Jazz Festival

Bud Carter Memorial Scholarship Concert

Katie Zaffrann

Live! for $5

Atlantic Clarion Steel Band

Hilby the Skinny German Juggling Boy 

Vanessa Anspaugh Dance

Shank Painters

The Gawler Sisters 

Roochie Toochie and the Ragtime Shepherd Kings

Gina Williams

2019 

THEATRE

Shakespeare in Love by Lee Hall, directed by Julia Sears
Avalon by Melody Bates, directed by Joan Jubett, Laura Butler Rivera, and April Sweeney

CONCERTS
The WorkSong Project by Bennett Konesni
Arsentiy Kharitonov
David Mallet
What Will We Be Like When We Get There (multidisciplinary dance performance)
 
BURNT COVE CHURCH CONCERTS
Kafari & Jake Hoffman
An Evening with Members of the Bangor Symphony Orchestra
Young Artist of Kneisel Hall
Matt Dane & Annie Antonacos
Palaver Strings Quartet
Due Yumeno
19th Annual Deer Isle Jazz Festival
Don Byron & Aruan Ortiz
Emmet Cohn Trio featuring Jimmy Cobb and David Wong
 
LIVE! FOR $5
Sue’s School of Dance
Shane Miclon & Friends: A One-Man Juggling Show
Preposterous! A Clown Circus
Bubblemania! Comedy with a Drip
Michael Cooper: Masked Marvels
Ikirenga Cy’Intore: Burakeye, Time to Get Up! (Effervescent troupe celebrates Rwandan culture)


2018

THEATRE

Shakespeare in Stonington: The Tempest (outdoors at Ames Farm)
I have Seen Horizons: Ruth Moore’s Stories of Maine
 
CONCERTS
18th Annual Deer Isle Jazz Festival
David Virelles and Roman DiazMyra Melford’s Snowy Egret
Suzanne Nancy & John McVeigh: Ballads, Barcarolles, & Broadway
Gordon Bok in Concert
A Bernstein Birthday Bash (Staring John McVeigh)
Broadway…Bent! (Four singers take on the best of Broadway)
Bob Milne’s Ragtime Piano
 
BURNT COVE CHURCH CONCERTS
Crownsville Collective (Robert Greene Carolyn Surrick, and Webb Wiggins)
Portland Piano Trio (Annie Antonacos, Tracey Jasas-Hardel, and Ben Noyes)
Kneisel Hall Concert
Deep Gold (Leonard Cohen)
The Romantic Spirit (Noree Chamber Soloist)
 
LIVE! FOR $5
Sue’s School of Dance
Half Moon Jug Band
The Norman NG Magic Experience
I Spy, Butterfly
Under the Umbrella, Life
is a Circus Steven Ragatz
Pinot & Augustine Happenstance Theater Company
 
FILM
The Home Road by Tonya Shevenell
J. Fred Woell: An American Vision by Richard Kane
The Northeast by Eastern by Sumner McKane
Jon Wilson: The Restorer’s Journey

2017 

The Glass Menagerie
The Fantasticks

Shakespeare in Stonington: Henry IV
Artifacts Trio
The Campbell Brothers
Gary Smulyan Duo
 
CONCERTS
17th Annual Deer Isle Jazz Festival
Valerie Orth (songwriter, producer, and multi-instrumentalist)
Boghat (Irish Dance Music Trio)
OR presents Joan of Arc (electric score over Theodor Dreyer’s 1928 silent film masterpiece)
Derrick Semler (Guitarist and songwriter plays American blues)
The Fremonts (evening of bluegrass, country, blues, folk, and indie pop influenced music)
CHAMBER AT THE CHURCH
DaPonte String Quartet
The Isle of Our Desire with John McVeigh and Jennifer Aylmer
Knieseal Hall Concert
Arsentiy Kharitonov (Russian pianist)
 
LIVE! FOR $5
Hilby the Skinny German Juggler
Fred Garbo’s Inflatable Theater Co.
Nightingale (Figure’s of Speech Theatre)
Room to Play: Rob Torres Comedian
Yellow Bird Chase: Liars and Believers
Squirrel Stole my Underpants
 
FILM
Life on the Island
Life on the Water


2016

Virginia Woolf’s Orlando, adapted by Sarah Ruhl, Directed by Natalya Baldyga (summer)
An Iliad, by Lisa Peterson and Denis O’Hare, Directed by Meg Taintor (summer)
Julius Caesar, by William Shakespeare, directed by Peter Richards (summer)
Mr. Burns: A post-electric play, by Anne Washburn. Directed by Sarah Gazdowicz (Summer)
 
CONCERTS
16th Annual Deer Isle Jazz Festival
Opening Act: George Stevens Academy “High Five” Jazz Combo
Opening Act: Tom Porter and Friends
Dafnis Prieto Si o Si Quartet
Rene Marie and the Experiment in Truth Trio
 
CHAMBER AT THE CHURCH
Boghat (Irish Dance Music Trio)
Ralitza Pacheva and Vasily Popov (piano and cello music)
DaPonte String Quartet
Cordis (Custom-made and traditional ethnic instruments)
Duo Yumeno (classical Japanese and western music)
 
LIVE! FOR $5
SNAFU! (Classic America Comedy teams)
Post Comedy Theatre (Robert Post’s one-man variety show)
Droplet Dance (Molly Gawler presents solo dance works with elements of acrobatics and folk music)
Ten Strings and A Goat Skin (three brothers created a fiery, contagious, and unique sound)
Kaleidoscopia (Antonio Rocha uses imagination to tell stories)
Tardy Brothers Comedy and Juggling Show (Brothers Matthew and Jason Tardy use wit, physical comedy, live music, and high energy juggling)

2010-15

2005-2009

2000-2004