OPERA HOUSE ARTS PRODUCTION HISTORY

 

2019 SHOWS

Shakespeare in Love by Lee Hall, directed by Julia Sears
AVALON by Melody Bates, directed by Joan Jubett, Laura Butler Rivera, and April Sweeney

CONCERTS
The WorkSong Project by Bennett Konesni
Arsentiy Kharitonov
David Mallet
What Will We Be Like When We Get There (multidisciplinary dance performance)

 

BURNT COVE CHURCH CONCERTS
Kafari & Jake Hoffman
An Evening with Members of the Bangor Symphony Orchestra
Young Artist of Kneisel Hall
Matt Dane & Annie Antonacos
Palaver Strings Quartet
Due Yumeno

19th Annual Deer Isle Jazz Festival
Don Byron & Aruan Ortiz
Emmet Cohn Trio featuring Jimmy Cobb and David Wong

 

LIVE! FOR $5
Sue’s School of Dance
Shane Miclon & Friends: A One-Man Juggling Show
Preposterous! A Clown Circus
Bubblemania! Comedy with a Drip
Michael Cooper: Masked Marvels
Ikirenga Cy’Intore: Burakeye, Time to Get Up! (Effervescent troupe celebrates Rwandan culture)



2018 SHOWS
Shakespeare in Stonington: The Tempest (outdoors at Ames Farm)
I have Seen Horizons: Ruth Moore’s Stories of Maine

 

CONCERTS
18th Annual Deer Isle Jazz Festival

David Virelles and Roman DiazMyra Melford’s Snowy Egret

Suzanne Nancy & John McVeigh: Ballads, Barcarolles, & Broadway
Gordon Bok in Concert
A Bernstein Birthday Bash (Staring John McVeigh)
Broadway…Bent! (Four singers take on the best of Broadway)
Bob Milne’s Ragtime Piano

 

BURNT COVE CHURCH CONCERTS
Crownsville Collective (Robert Greene Carolyn Surrick, and Webb Wiggins)
Portland Piano Trio (Annie Antonacos, Tracey Jasas-Hardel, and Ben Noyes)
Kneisel Hall Concert
Deep Gold (Leonard Cohen)
The Romantic Spirit (Noree Chamber Soloist)

 

LIVE! FOR $5
Sue’s School of Dance
Half Moon Jug Band
The Norman NG Magic Experience
I Spy, Butterfly
Under the Umbrella, Life is a Circus Steven Ragatz
Pinot & Augustine Happenstance Theater Company

 

FILM
The Home Road by Tonya Shevenell
J. Fred Woell: An American Vision by Richard Kane
The Northeast by Eastern by Sumner McKane
Jon Wilson: The Restorer’s Journey



2017 SHOWS
The Glass Menagerie
The Fantasticks

Shakespeare in Stonington: Henry IV

Artifacts Trio
The Campbell Brothers
Gary Smulyan Duo

 

CONCERTS
17th Annual Deer Isle Jazz Festival

Valerie Orth (songwriter, producer, and multi-instrumentalist)
Boghat (Irish Dance Music Trio)
OR presents Joan of Arc (electric score over Theodor Dreyer’s 1928 silent film masterpiece)
Derrick Semler (Guitarist and songwriter plays American blues)
The Fremonts (evening of bluegrass, country, blues, folk, and indie pop influenced music)
CHAMBER AT THE CHURCH
DaPonte String Quartet
The Isle of Our Desire with John McVeigh and Jennifer Aylmer
Knieseal Hall Concert
Arsentiy Kharitonov (Russian pianist)

 

LIVE! FOR $5
Hilby the Skinny German Juggler
Fred Garbo’s Inflatable Theater Co.
Nightingale
(Figure’s of Speech Theatre)
Room to Play: Rob Torres Comedian
Yellow Bird Chase: Liars and Believers
Squirrel Stole my Underpants

 

FILM
Life on the Island
Life on the Water



2016 SHOWS
Virginia Woolf’s Orlando, adapted by Sarah Ruhl, Directed by Natalya Baldyga (summer)
An Iliad, by Lisa Peterson and Denis O’Hare, Directed by Meg Taintor (summer)
Julius Caesar, by William Shakespeare, directed by Peter Richards (summer)
Mr. Burns: A post-electric play, by Anne Washburn. Directed by Sarah Gazdowicz (Summer)

 

CONCERTS

16th Annual Deer Isle Jazz Festival
Opening Act: George Stevens Academy “High Five” Jazz Combo
Opening Act: Tom Porter and Friends
Dafnis Prieto Si o Si Quartet
Rene Marie and the Experiment in Truth Trio

 

CHAMBER AT THE CHURCH
Boghat (Irish Dance Music Trio)
Ralitza Pacheva and Vasily Popov (piano and cello music)
DaPonte String Quartet
Cordis (Custom-made and traditional ethnic instruments)
Duo Yumeno (classical Japanese and western music)

 

LIVE! FOR $5
SNAFU! (Classic America Comedy teams)
Post Comedy Theatre (Robert Post’s one-man variety show)
Droplet Dance (Molly Gawler presents solo dance works with elements of acrobatics and folk music)
Ten Strings and A Goat Skin (three brothers created a fiery, contagious, and unique sound)
Kaleidoscopia (Antonio Rocha uses imagination to tell stories)
Tardy Brothers Comedy and Juggling Show (Brothers Matthew and Jason Tardy use wit, physical comedy, live music, and high energy juggling)

 

2015 SHOWS
The Living Room Project: Grapes of Wrath, by John Steinbeck, excerpt, directed by Caitlin Shetterley, with community forum
The Living Room Project: The Old Man and the Sea, by Ernest Hemingway, directed  by Judith Jerome, with community forum
My Mother’s Clothes are Not My Mother, written and performed by Elizabeth Peavey
The Seagull, by Anton Chekov, directed by Peter Richards
The Fat Knight, Gala, directed by Linda Nelson and Julia Whitworth
Merry Wives of Windsor, Shakespeare, directed by Jeffrey Frace, with Julia Sears


IN DEVELOPMENT
Julius Caesar

PLAYREADINGS
Men’s Lives, by Joseph Pintauro, directed by Peter Richards
Columbinus, by Stephen Karam and P.J. Paparelli, directed by Nicole Nolan Student playreading
Anna Christie, by Eugene O’Neill, directed by Linda Nelson
Under Milkwood, by Dylan Thomas, directed by Peter Richards
Constellations, by Nick Payne, directed by Meg Tainter


DANCE
Truck and Remembering What Never Happened, Bridgman/Packer Dance Co
Baleadas, by Traspediante Dance Co


CONCERTS
Max Treitler and Paul Sullivan, BC4
Bud Carter Memorial Scholarship Concert
Matt Dane and Anastasia Antonacos, BC
The Fat Knight, with Suzanne Nance, Peter Szep, and John McVeigh
The Daponte String Quartet, BC4
Ralitza Patcheva: A Room with a Symphony, BC4
Kneisel Hall Young Performers, BC4
Carolyn Surrick: Between War and Here, BC4
Deer isle Jazz Festival, with Evan Christopher, Haystack Guest Artist, and the Storyville Centennial Project (GSA combo opens); and Geri Allen (Novel Jazz
Septet opens with a tribute to Billy Strayhorn)
Vasily Popov, cello and electric guitar, BC4
The Woo Downeast, with Heidi Powell, BC4
Anastasia Antonacos Trio, BC4
Jonathan Edwards
Peter Atkinson and Friends, BC4
The Derrick Semler Band


LIVE! FOR $5
The Saline Fiddlers
Jackson Gillman
Avner the Eccentric
Bob Berky
The Norman Ng Magic Experience
The Maine Frontier, with Sumner McKane
Baleadas, by Traspediante Dance Co.


FILM
E.T, on the pier. But that didn’t happen did it?
The Mask You Live In


EDUCATION
Mad Morning Meetings
Island Arts Camp, with Jackson Gillman, guest artist


SPECIAL EVENTS
If I Were the Boss of Creation, storytelling and music with bob Quinn, Dennis Damon,and Brian Robbins
An Evening of Poetry with Richard Blanco



2014 SHOWS
The Living Room Project: Grapes of Wrath, by John Steinbeck, excerpt, directed by Caitlin Shetterley, inauguration, with community forum
Good Night Nurse: The Most Excellent and Lamentable Tragedy of Romeo and Juliet as told by Someone Who Was There, cabaret
This Hour Forward, multimedia performance, written and directed by Ryan Conarro
When Shakespeare’s Ladies Meet, high school production to MPA One-Act Contest
Romeo and Juliet, Shakespeare, directed by Holly Derr and performed in repertory with R & J & Z
R & J & Z, by Melody Bates, directed by Joan Jubett
West Side Story, concert version, with Suzanne Nance, Peter Szepp, and John McVeigh. Gala, and additional performance at BC4
The Last Ferryman, by Paul Sullivan and Linda Britt, directed by Judith Jerome


IN DEVELOPMENT
The Seagull, by Anton Chekov, directed by Peter Richards

PLAYREADINGS
Duck Variations and Judith party

DANCE
Alison Chase Performance

CONCERTS
The Daponte String Quartet, Whirlwind Romance, Valentine’s Day program
Richard Hsu and Anastasia Atonacas, violin and piano, BC4 (June)
Bud Carter Memorial Scholarship Concert (June)
The Daponte String Quartet , BC4 (June)
The Bohemian Trio, with Yosvany Terry, BC4
Kneisel Hall Young Performers, BC4
Samba Meets Jazz
Vasily Popov, BC4
Deer isle Jazz Festival with Danilo Perez Trio and Ben Street, Haystack Guest Artist, (Emilia Dahlin opens); The Henry Butler Trio (GSA’s 7-Up opens)
Trio Nuevo, with Leah Zelnick, BC4
BOOM: The Baroque Orchestra of Maine, BC4
The New Traditional Jazz Band
Noel Paul Stookey
238 Strings, BC4


LIVE! FOR $5
Randy Judkins
Frogtown Mountain Puppeteers
Alison Chase Performance
Laughing Couple, Abenaki storytelling
Norman Ng: Magic Experience
Gordie Mackeeman & his Rhythm Boys/ 10 Strings and a Goat


FILM
Romeo and Juliet – for DISHS
Beneath the Harvest Sky, feature film set in Aroostook County, talkback with Directors
Arrows to Infinity, Dorothy Darr’s documentary on Charles Lloyd
John Imber’s Left Hand, new film documentary by Richard Kane. Talkback with Kane and Imber’s wife, Jill Hoy


EDUCATION
Mad Morning meetings
Full school year of Bridge residencies and workshops at DISES and Sedgwick Schools, including:
Year-long residency with Gretchen Berg and Laurie Downey: interviews with elders, visual journaling, creation of
mural, “Our Forever Bridge”
Digital Storytelling workshop with Sheridan Kelly, and middle school
Bridge filmmaking project
Field trips to the bridge
“Living Headlines” residency with Ryan Conarro, DISES
Concluded with school-wide performances and unveiling of murals
Student Symposium: Grapes of Wrath, by John Steinbeck, excerpt, directed by Caitlin Shetterley and full day of activities
Kennedy Center workshop with Kassie Misiewicz
Speaking Shakespeare/R&J&Z workshop with Melody Bates x2, DISHS
Adapting Shakespeare workshop with Peter Richards and cast of Lamentable, DISHS
Good Night Nurse: The Most Excellent and Lamentable Tragedy of Romeo and Juliet as told by Someone Who Was There, cabaret
Island Arts Camp, Randy Judkins guest artist


SPECIAL EVENTS
Pecha Kucha
Bridge Walk and opening of Bridge End Park
Community read, Romeo and Juliet, with Alicia Anstead
Zombie Hunt and Brunch of the Living Dead, sponsored by CAB to open the R&Js
An Evening of Poetry, with Deborah Cummins and guest readers



2013 SHOWS
Last Gas, by John Cariani, directed by Judith Jerome (Winter)
Congratulations, MacBeth, Cabaret Performance (Winter)
The Millay Sisters: A Cabaret, directed by Cynthia Croot and Joan Jubett, Gala BC4
Cymbeline, Shakespeare, directed by Julia Whitworth


IN DEVELOPMENT
R & J & Z

PLAYREADINGS
Duck Variations, by David Mamet, directed by Joshua McCarey (Winter)
I Am An Emotional Creature, by Eve Ensler, directed by Esther Adams, Student Playreading (Winter)
One Billion Rising, celebration of V-Day, directed by Mia Kanazawa
Motherhood Out Loud, conceived by Sharon R. Rose and Joan Stein, directed by Judith Jerome and Linda Nelson (May)
Hatty, a play with music, by Bundy Boit, directed by Judith Jerome (workshop)
The Insurgents, by Lucy Thurber, directed by Linda Nelson (Fall)


DANCE
Voyeur and Under My Skin, Bridgman/Packekr Dance Co.

CONCERTS
Valerie Orth and Mike Billings (May)
Gypsophilia (part of June concert series)
Royal River Honeybadgers (June)
Bud Carter Annual Music Scholarship Concert (June)
P.S. I Love Music, with Suzanne Nance, Gordon Gottleib, and Jessica Chen (June)
The Hancock Quartet (June), BC4
Johnny Gandlesman, BC4
BOOM, the Baroque Orchestra of Maine, BC4
Samba Meets Jazz
Adrien Reju, BC4
Sonatas and Show Pieces for Violin and Piano, BC4
13th Annual Deer isle Jazz Festival, with Fred Hersch Trio (Noel Brennan Quartet opens), and Yosvany Terry (Haystack Guest Artist) Quartet (GSA’s Lucy and the Diamonds opens)
Hymn for Her
Guitar Masters
Juliet and the Lonesome Romeos, BC4
Trio Nuevo, Leah Zelnick and friends, BC4
Jonathan Edwards
Montana Skys, BC4 (Fall)


LIVE! FOR $5
Grown, directed by Jamie Watkins
Top Hat Toy Theater, with David Worobec
Fred Garbo’s Inflatable Theater
Bill Harley, songs and stories
Maranacook String Band
A Day in Her Life, written and performed by Hilary Chaplain


FILM
Vacationland, starring Karen Black and shot in Denmark, ME
My Coma Dreams, jazz-theater work by Fred Hersch
Unfinished Spaces, Cuba’s National Art Schools


EDUCATION
Mad Morning Meetings
Playwriting residency with John Cariani, DISHS
Speaking Shakespeare/R&J&Z residency with Melody Bates, x2 DISHS
Adapting Shakespeare workshop with Justin Badger and Stephanie Dodd, DISHS
Congratulations Macbeth, performance at the Reach, w Stephanie Dodd and Justin Badger
Kennedy Center writing workshop with Amy McDonald, DISHS
Collaboration with the Reach on Lizzie Bright and the Buckminster Boy, including community read of the novel, field trip to Maine State Museum in Augusta for Malaga Island exhibit
Storytelling workshop with Gary Schmidt, author of Lizzie Bright, DISES
Island Arts Camp, with guest artist Jamie Watkins
Bridgman/Packer lecture-demo


SPECIAL EVENTS
Nancy Milford, author of Savage Beauty, on Edna St. Vincent Millay
Community read of Cymbeline in Blue Hill, with Alicia Anstead
Hop Around Stonington, CAB treasure hunt party to open B/P’s Voyeur
Home, an evening of poetry with Deborah Cummins and local readers



2012 SHOWS
The Aliens, by Annie Baker, directed by Peter Richards (Winter)
Our Own Funny Valentine, short local plays, directed by Robert Burke (Winter)
Welcome Home Hamlet, a Hamlet Cabaret, developed and performed by Peter Lettre, Stephanie Dodd, Justin Badger, and Rachel Murdy  (Winter)
Ten Real Star Acts, conceived and directed by Jeffrey Frace (Gala)
Antony and Cleopatra, Shakespeare, directed by Craig Baldwin (BC4)
Love is a Mix Tape, by Rob Sheffield, adapted for the stage by Maggie Erwin and  Mark Van Hare, directed by Jamie Watkins. Workshop performance.
Burt Dow: Deep Water Man, by Maia Aprahamian
They Call Me Vincent, developed by Margi Douglas, Rachel Murdy, and Peter Szep, directed by Cynthia Croot, in development showing
Locally and Organically Grown, new 10 minute plays from Cariani workshop


IN DEVELOPMENT
The Bridge Project
They Call Me Vincent, developed by Margi Douglas, Rachel Murdy, and Peter Szep, directed by Cynthia Croot
R & J & Z


PLAYREADINGS
The Adventures of Tom Sawyer, by Mark Twain, adapted and directed by Esther Adams (student playreading)
The Agony and the Ecstasy of Steve Jobs, by Mike Daisy, directed by Judith Jerome and Linda Nelson


DANCE
Adele Myers and Dancers

CONCERTS
Okbari, with Duncan Hardy and Carl Dimow
Bud Carter Memorial Scholarship Concert
P.S. I Love Music, with Paul Sullivan and Rob Kapilow, Thomas Wolf, and Stephanie Colavito
Suzanne Sings, with Suzanne Nance (BC4 opening)
BOOM, the Baroque Orchestra of Maine (BC4)
Samba Meets Jazz and Batacuda
12th Annual Deer Isle Jazz Festival, with Kenny Barron, Duncan Hardy and local quartet open; Roy Nathanson (guest artist at Haystack) and Sotto Voce, with GSA’s Intrepid opening
Performance of work from Nathanson/Maddox workshop BC4
Guitar Masters
Ingrid Michaelson and Friends
New Trad Jazz Band
Hymn for Her, with Lucy Tight and Wayne Waxing
The Daponte String Quartet (BC4)
Taylor’s Grove, with Mac McHale and Carolyn Hutton (BC4)
P.S. I Love Music, with Paul Sullivan and friends
Francine Reed, of the Lyle Lovett Large Band


LIVE! FOR $5
Adele Myers and Dancers
Brent McCoy: Comedy Works
Audiobody
Thumbs Up, with the Celebration Barn Ensemble
Robert McCloskey 16mm films
Bill Harley, songs and stories
Hymn for Her, with Lucy Tight and Wayne Waxing


FILM
Rural Route Film Festival
Welcome to Lee, Maine and A Marine’s Guide to Fishing, with conversation with Kate Braestrup, Chaplain for the Maine Forest Service, and Tom Ricks
In the Blood, w/ Sumner McKane, multidisciplinary representation of turn-of-the Century Maine lumbermen
Robert McCloskey 16mm films
Centennial Film Series, the best movies of the last 100 years, shown free 1x/month


EDUCATION
MAD Morning Meeting inaugurated
“Here for the Right Reasons: Creating Character-Based Adaptations,” DISHS  workshop with Welcome Home Hamlet, a Hamlet Cabaret cast
Welcome Home Hamlet, a Hamlet Cabaret performance
“Bringing Learning to Life Through Readers’ Theater,” DISES residency with Ryan Conarro
Peter Richards DISHS workshop with Aliens cast
“Laying the Foundation: Why We Use Integrated Arts Learning,” Kennedy Center workshop w Sean Layne
“Putting Drama to the Test,” Kennedy Center workshop with Sean Layne
Playwriting workshop with John Cariani
Island Arts Camp – Adele Myers guest artist
Community read, Antony and Cleopatra, with Alicia Anstead
Batacuda drumming workshop and parade
Roy Nathanson and Napoleon Maddox workshop on jazz poetry, blending spoken Word, beat box, and music


SPECIAL EVENTS
Book launch, Waltzing with Bracey, by Brenda Gilchrist, with community
Readers
Book launch, Here and Away: Discovering Home on an Island in Maine, by Deborah Cummins
“Greetings from Stonington: A Postcard View from a Century Ago,” Maine historian Earle Shuttleworth on the cultural and architectural roles of opera houses inMaine
Maine Legislature commemorates the 100th Anniversary of the Opera House
Walk Like an Egyptian, CAB opening for Antony and Cleopatra
Outdoor historic OH slide show, created by documentary filmmaker Veronica Young
Wes McNair’s Poetry Express, with Maine’s poet laureate
Four Quartets, by T.S, Eliot, performed by John Farrell



2011 SHOWS
Dying City, by Christopher Shinn, directed by Peter Richards (Winter)
Dear Fish (Fish Stories), script by Dave Hunsaker, directed by Ryan Conarro, in collaboration with Juneau Council on the Arts, performed at the Reach
Chatauqua, by the National Theater of the USA, with guest Colin Woodard, NEFA Touring grant (Winter)
Much Ado About Nothing, Shakespeare, directed by Cynthia Croot
Cue Sheet created
Elizabeth Rex, by Timothy Findley, directed by Peter Richards
Mrs. Smith Goes to Washington, by Linda Britt (Fall)
13 New Works, from John Cariani workshop (Fall)


PLAYREADINGS
How I Learned to Drive, by Paula Vogel, directed by Judith Jerome
Red, Amy Goldwasser book editor, adapted and directed by Esther Adams,
Student Playreading


DANCE
Tanzspiel, Karen Montanaro

CONCERTS
Lupine Festival: Bud Carter Memorial Scholarship Concert
PS, I Love Music, Paul Sullivan and Friends
Paragon Ragtime Orchestra
Roni Ben-Hur and Nilson Matta, with Amy London
I1th Annual Deer Isle Jazz Festival, with Charles Lloyd and Jason Moran (GSA jazz band opens); Jason Moran, Alicia Hall Moran, and Taiko drummer Kaoru Watanabe; and Matthew Shipp’s String Trio (Duncan Hardy Quintet opens)
Guitar Masters: Ernie Hawkins and Del Rey
The Cordis Quartet (see Live!)


LIVE! FOR $5
Cupid & Psyche, Figures of Speech
Magic for Non-believers, Peter Boie
Tanzspiel, Karen Montanaro
The Cordis Quartet
Antonio Rocha, storyteller and mime
Yoyo People
Don Roy Quartet, the dean of Franco-American fiddling in Maine


FILM
Salt of the Earth: A Journey to the Heart of Maine Lobster Fishermen, 1990 Documentary featuring Steve and Brian Robbins
The Olmsted Legacy, new documentary, with post-show conversation with Olmsted descendant
Meet Your Farmer, new documentary profiling 8 Maine farmers, with post-show discussion with filmmaker Cecily Pingree
Dear Fish, film documentary and student performances from the winter show
The Monk and the Mermaid: the Song of Charles Lloyd


EDUCATION
Dying City workshop w/ Peter Richards
Dear Fish workshops, w/ Ryan Conarro
First Cue Sheets created for Dear Fish
4th Annual Winter Playwriting Workshop w/ John Cariani
Island Arts Camp, Ian Bannon guest artist
High school interns blog and video with Alicia Anstead for ShakeStonington


SPECIAL EVENTS
Slow: Poetry, Food, Maine, w Wesley McNair, Deborah Cummins, and local readers
Community read Much Ado About Nothing, w Alicia Anstead, Chase Emerson and Stonington libraries
The Queen’s Reception, fundraising event to open Elizabeth Rex, by CAB



2010 SHOWS
Brilliant Traces, by Cindy Lou Johnson, directed by Peter Richards (February)
Burt Dow, Deep Water Man, by Maia Aprahamian, directed by Joan Jubett
Q2: Habitat, created and directed by Alison Chase and Mia Kanazawa
Measure for Measure, Shakespeare, directed by Jeffrey Frace
7x10 x Cariani: 10 minute plays from 2009 Winter Writers Workshop
O Come, O Come: Celebrate the Dark, Bring Back the Light: Favorite holiday Stories, read by community
The Show with My Mom, by Stephanie Dodd, in process community read


IN DEVELOPMENT
Fish Stories, in collaboration with Juneau, AK Council on the Arts

PLAYREADINGS
The Julia Wars, by William Wright, directed by Caitlin Hylan
Community Read: Measure for Measure, w/ Alicia Anstead


DANCE
Tawanda Chabikwa

CONCERTS
Lupine Festival: Bud Carter Memorial Scholarship Concert
Gene Nichols and the Machias Ukulele Band
The 10th Annual Deer Isle Jazz Festival, with Dr. Michael White (Haystack guest artist) and quartet; Paul Sullivan Jazz
Fingerpicking with the Masters: Guitar Masters Mike Dowling, Del Ray, and Ernie Hawkins Noel Paul Stookey


LIVE! FOR $5
Tawanda Chabikwa
Gene Nichols and the Machias Ukulele Club for Bastille Day!
The Soiree, by Amanda Houtari
The Burnurwurbskek Singers and Dancers, Penobscot Indians
Audiobody!
Dennis Damon and Pete Buxton, tales and poetry of Ruth Moore, and more
Akwaaba Ensemble


FILM
AltMovies begin
John Marin: Let the Paint be Paint, w post-shopw discussion with director Michael Maglara
The Fish Belong to the People, part of Fisherman’s Day; port Clyde works to save its fishery
Wonderful World, post-show discussion with director Joshua Goldin
Toy Story 3: Post-show discussion with Tom Meyers, sound designer for the film


EDUCATION
Kennedy Center Partners in Education Workshops:
   “Living Pictures: Comprehension and Assessment Through Drama,” w/Sean Layne
Project grant from Kennedy Center to develop “Fish Stories,” a cross continental
   Collaboration with the Juneau Arts Council
Michael Stasiuk residency, DISES—Building papier mache sea creatures in Debbie
   Chappell’s art classes (Burt Dow)
Ryan Conarro residency, DISES—developing interviewing skills and collecting
Stories for Fish Stories
Island Arts Camp, Tawanda Chabikwa, guest artist
High school interns blog and photograph with Alicia Anstead for ShakeStonington


SPECIAL EVENTS
When She Named Fire, An Evening of Poetry with Andrea Hollander Budy, and Deborah Cummins and other local readers
Community Read, Measure for Measure, w Alicia Anstead
Measure for Measure, talkback with Alicia Anstead and Shakespearean scholars
The Incredible Russian Five, musical lecture on the lives and works of 5 19th C Composers
Imagination Intensive Community Award, shared with Haystack—one of 6 awarded in state
Business After Hours—networking for local businesses
Crystal Blue Persuasion’s Sweets ‘n Swing, CAB fundraiser (Fall)



2009 – 10th ANNIVERSARY SHOWS
Jon Spelman in storytelling concert
Bus to Bamako, by Pierre-Marc Diennet, directed by Judith Jerome. In development
Sea of Birds, by Sebastienne Mundheim (May)
Yo Miss! Teaching Inside the Cultural Divide, written and performed by Judith Sloan
A Midsummer Night’s Dream, Shakespeare, directed by Julia Whitworth (Gala)
On Becoming, written and performed by Catherine Wolf
Q2: Habitat – sneak peek
10th Anniversary Revue::Looking Forward, Looking Back, directed by Judith Jerome and Bob Burke
A Christmas Carol, adapted and directed by Robert Burke


IN DEVELOPMENT
Q2: Habitat
Burt Dow, Deep Water Man
Fish Stories, in collaboration with Juneau, AK Council on the Arts


PLAYREADINGS
Wrecked, by Chris Craddock, directed by Heidi Grego (Student playreading)
Community Read: Macbeth, w/ Alicia Anstead. Inaugural year.
Three Tall Women, by Edward Albee, directed by Judith Jerome
Seven Jewish Children, by Caryl Churchill, directed by Stepehn McLaughlin


DANCE
Adele Myers and Dancers

CONCERTS
Lupine Festival: Bud Carter Memorial Scholarship Performance
9th Annual Deer Isle Jazz Festival: “New Orleans: Deep Cuts: Tom McDermott (Haystack guest artist) with the Danza Quartet; Roy Campbell Trio, with William Parker. GSA’s Musaic opened.
Mary Cleere Harran in concert


LIVE! FOR $5
Biffing Mussels, by Mike Gorman, directed by Melody Bates and Dave Bennett
Old Grey Goose International, Maine songs including a collection from Deer Isle
Adele Myers and Dancers
Mask Messenger, w/ Beverly Mann
Michael Cooper, visual artist and mime
Amanda Crockett, trapeze and clowning
Burt Dow, Deep Water Man, sneak preview


EDUCATION
Kennedy Center Partners in Education Workshops:
   “Focusing on Arts Integration,” keynote speech at August teacher in-service
   “Teachign Tolerance Through Drama,” w/ Stacey Coates
   “Listen, See, Tell: Basic Steps in Telling a Story,” w/ Jon Spelman
   “Getting Started with Drama Integration, Part II,” w/ Karen Erickson
Sebastienne Mundheim school residency (winter)
Maia Aprahamian school residency: 4th and 5th graders collaborated with her on composing music and lyrics for Burt Dow, Deep Water Man
Tawanda Chabikwa school residency, object animation workshop at Settlement Quarry, part of Q2 development
Building Community Through the Arts, drama residency and symposium with Cathy Plourde
Randy Judkins community workshop
3rd Annual John Cariani Winter Writers’ Workshop
Island Arts Camp, Melody Bates and Dave Bennett guest artists


FILM
Life by Lobster, final cut, by Iain Martin. Post-show discussion with Martin and several of his subjects
Film goes on be accepted into both Camden and Maine International  Film Festivals
James Castle: Portrait of an Artist, and post-show discussion with director Jeff Wolf and John Ollman
Who Does She Think She Is? And Stephen Pace: Maine Master, in Artists on Film evening
OHA receives award from the Maine International Film Festival’s Maine Academy Awards, for “Best Artistic Direction”
AltMovie series begins.


SPECIAL EVENTS
operahouseARTS, opening at Isalos Gallery, featuring work by local artists expressing life at the OH
Carolyn Caldwell commissioned to produce 10th anniversary collage
Holding Ground, an evening of Maine poetry, read by Deborah Cummins and other invited poets
The Red Squad, Esther Broner reading from her newest novel
Facilitated talkbacks with Alicia Anstead and Shakespearean scholars
Inaugurated, along with ShakeStonington blog
Island Students Free begins



2008 SHOWS
As It Is in Heaven, by Arlene Hutton, directed by Carol Estey, music direction by Mary Ann Haagen (Gala)
Macbeth, Shakespeare, directed by Jeffrey Frace
A Christmas Carol, by Christopher Schiaro, directed by Bob Burke


IN DEVELOPMENT
Burt Dow, Deep Water Man

CONCERTS
Lupine Festival variety show and Bud Carter Scholarship Concert
Gender Wayang, Gamelan with Evan Ziporyn and Christine Southworth
8th Annual Deer Isle Jazz Festival, w/ Donald Harrison (Haystack guest artist) quartet; Hot 8 Brass Band
An Evening with Sam Lardner and Barcelona, w/ Juanito Pascual
Tzena! Tzena!, Klezmer band
Paul Sullivan and Friends


PLAYREADINGS
The Laramie Project, by Moises Kaufmand and the Tectonic Theater Project,
Directed by Kimberly Grindle (student playreading) (January)
Three One-Act Plays by Tennessee Williams, directed by Jean Wilhelm (April)
Our Country’s Good, by Timberlake Wertenbaker, directed by Judith Jerome (June)
Eurydice, by Sarah Ruhl, directed by Judith Jerome (canceled, unable to get rights)
Men’s Lives, adapted by Joe Pintauro from the book by Peter Matthiessen, directed by Peter Richards (May and August)


LIVE! FOR $5
Comedy on Purpose, Mike Miclon
Brother Blue
Summerstage, with David Neufeld
Lorraine Chapman and Friends
Gender Wayang, Gamelan with Evan Ziporyn and Christine Southworth
Tzena! Tzena!, Klezmer band


DANCE
Lorraine Chapman and Friends

EDUCATION
Kennedy Center workshops:
Cissy Whipp: “Moving Ways to Read and Write about Images in West African Textile Art” (January)
Karen Erickson: “Getting Started with Drama Integration, Part I” (March)
“Drama: The Missing Link in Teaching Literacy” (April)
Brass clinic at GSA and DISHS, with members of Hot 8 Brass Band (winter)
Community Sing with Mary Ann Hagen, director of the Enfield Shaker Singers
Island Arts Camp – Mike Miclon guest artist
Jazz Clinic with Hot 8 Brass Band
Winter Master Classes:

“Eccentric Performance for Theater Professionals,” w/ Avner Eisenberg
“Introduction to an Embodied Experience of Shakespeare,” w/ Kristin Linklater


FILM
Maine Masters, by Richard Kane, including preview of new Stephen Pace doc
Film on Mardi Gras Indians
Off to Do or Die, film on women’s rugby by Wren Warner, produced by Imagination Project


SPECIAL EVENTS
Poet Daniel Hoffman
Exhibit of Harrison Mardi Gras Indian costumes at Haystack
New Orleans: Culture, Crisis, and Community: Panel on music of NOLA, with Harrison, members of Hot 8, and Larry Blumenfeld
CAB Gala, ribs, coleslaw, and cornbread
Second Line Parade down Main St, with the Hot 8 Brass Band



2007 SHOWS
Taming of the Shrew, directed by Julia WHitworth
Exceptions to Gravity, with Avner the Eccentric
Quarryography, directed by Alison Chase and Mia Kanazawa
The Santaland Diaries, by David Sedaris, a Penobscot Theater production (winter)


CONCERTS
Lupine Festival - Bud Carter Memorial Concert, with Heidi Powell and her violin
students
North Country Country
Jean Redpat h
7th Annual Deer Isle Jazz Festival: Ear to the Earth, with Joel Chjadabee Arturo O’Farrill (Haystack guest artist)
Downeast Center Ring Circus Band, with Gene Nichols (see below)
The Toughcats
Impromptu


PLAYREADINGS
Stonington Shorts 1 – reader’s choice
Straight and Crazy Doped up World, by Sanford Phippen, directed by Galen Koch. First student playreading (winter)
Stonington Shorts 2
White Lilacs – by Claire Melley Smith, directed by Carol Estey
Girl in Blue Armchair – by Susan Courtney, directed by Judith Jerome
Agency, by Lee Rose, directed by Judith Jerome
Stonington Shorts 3


LIVE! FOR $5
Currently Franklin: The Story of a Paper Boy, by Sebastienne Mundheim
Commedia Del’Arte, w/ Julie Goell
Ashley Bryan
Downeast Center Ring Circus Band, with Gene Nichols
David Darling
Best New Film Shorts!


DANCE
Currently Franklin: The Story of a Paper Boy, by Sebastienne Mundheim

EDUCATION
Kennedy Center Partners in Education begins
Island Arts Camp, Sebastienne Mundheim, guest artist
Music workshop w/ David Darling
Matt Kent school residency, in connection with Quarryography
Commedia workshop with Julie Goell – 1 week


FILM
Island Prom wins Grand Prize in Maine Teen Film and Video Festival
Life by Lobster, in-process showing, by Iain Martin, produced by Imagination Project And J. Miller Tobin



2006 SHOWS
An Evening of Hans Christina Andersen, by Birgitte Grimsted
As You Like It, Shakespeare, directed by Jeffrey Frace Conni’s Avant Garde Restaurant is born
Women and the Sea, by Shelley Berc and Anita Stewart, directed by Judith Jerome
Live from the Stonington Opera House: Radio Show – Included “Nine Months,” by Cara Haycack, performed by Laurie Klemenz. Mike Miclon host; Jay Peterson music director, Carol Estey stage director
Quarryography-sneak peek
Almost Maine, Penobscot Theater production
Tim Collins, solo show
Perdita, by Pierre Diennet—Maine winter tour (correct date?)


IN DEVELOPMENT
Quarryography
Perdita tour


PLAYREADINGS
Metamorphosis, by Mary Zimmerman, directed by Wendy Schweikert (winter)
Painting Churches, by Tina Howe, directed by Caitlin Shetterley (winter)
Incident at Vichy, by Arthur Miller, directed by Bill Raiten
Art, by Yasmina Reza, directed by Carol Estey


CONCERTS
David Mallet – Lupine Festival
6th Annual Deer Isle Jazz Festival – Min Xiao-Fen Quartet (Haystack guest artist), w/all-female quartet: Susie Ibarra, Okkyung Lee, and Yumino Takaka; Randy Weston
Coffeehouse – February
Coffeehouse – May
Maine Squeeze-In: accordion roundup


LIVE! FOR $5
Maine Hysterical Society, with Randy Judkins and friends; Judkins also guest artist atArts Camp
Young Stars of Maine: Bay Chamber Concert
Marco Leinhard - Taiko Drumming and Shakuhachi flute
Mort Hanson – Falling Up Words
Nzininga’s Daughters
16mm films – McCloskey and other short films


EDUCATION
Vocal workshop with Birgitte Grimsted
Island Arts Camp – Randy Judkins guest artist
SUMMERSTAGE – Dance workshop w/ Alison Chase (part of QuarryographyDevelopment
Dream Big Entrepreneur Class/Big Rock Café, opens-with Linda Nelson


FILM
Island Prom – student film made by Galen Koch and Lettson Douglas. Imagination Project.
Tire Tracks, by John Steed. Imagination Project
Ballad of the Purple Clam, by Adam Fisher, Prospect Harbor
Best of MIFF
Islander


SPECIAL EVENTS
Maine Squeeze-In: accordion roundup
Taxing Maine – written and produced by David Greenham



2005 SHOWS – Building is winterized and opens with movies in April
The Power Play, written and performed by Tim Collins
The Singing Bridge: a Downeast Chamber Opera, music by Anna Dembska, conceived and written by Beatrix Gates, directed by Richard Edelman. Gala
Hamlet, directed by Julia Whitworth and Jeffrey Frace
Live from the Stonington Opera House: Radio Show 6, w/ Mike Miclon hosting and including Bud Carter scholarship winners
Perdita, written and performed by Pierre Diennet, directed by Judith Jerome


PLAYREADINGS
Ancestral Voices: A Family Story, by A.R. Gurney—directed by Caitlin Shetterley
Good Evening, directed by Alan Flowers
Riot Act, by Robert Rosenblum, directed by Carol Estey


DANCE
Headlong Dance Theater (see below)

CONCERTS
5th Annual Deer Isle Jazz Festival, with Hamid Drake (Haystack Guest Artist and his trio, including flautist Nicole Mitchell from Black Earth Ensemble; drum  duets with Hamid Drake and Michael Zerang; Houston Person Quartet, with
GSA’s Musiquarium opening
Butch Thompson, piano
An Evening of Broadway IX, with Alan Flowers


LIVE! FOR $5
Randy Judkins, and Arts Camp guest artist
Headlong Dance Theater
Summerstage Stonington, student performances
Butch Thompson
Fred Garbo’s Inflatable Theater
Robert McCloskey 16mm films


FILM
Finding Home – filmed on the island
Premier of Tire Tracks, by John Z. Steed
Wicked Good Student Film Series – 2 films


EDUCATION
Dream Big entrepreneur workshop, with Linda Nelson, at DISHS
Island Arts Camp, guest artist Randy Judkins
Butch Thompson, history of 19th and 20th C piano
Summerstage – musical theater workshop for high school students w/ James Sasser
Dream Big/Big Rock Café, student built café begins development
Sound Capture and Sound Database Creation Residency and Workshop, with Nate Aldrich andZach Poff


SPECIAL EVENTS
Lupine Festival, included 4 shows of Finding Home, dance with Free Radicals, and “Lupinanny,” student recitals



2004 SHOWS
The Ferry Musicals, 5th Anniversary Benefit and Gala
Romeo and Juliet, directed by Jeffrey Frace
Crossing the Boulevard, with Judith Sloan
Live from the Stonington Opera House: Radio Show 5, hosted by Mike Miclon, with Paul Sullivan and Bud Carter Scholarship winners


IN DEVELOPMENT
The Singing Bridge
Perdita
, by Pierre Diennet


PLAYREADINGS
Electra, by Sophocles, directed by Wendy Schweikert
Lobster Tales, 3 plays by Sean Sutherland, directed by Judith Jerome
The Singing Bridge, excerpts from this year in development
The Exonerated, by Eric Jensen and Jessica Blank,  directed by Carol Estey


DANCE
See Heather Cornell below
See Berg, Jones, and Sarvis below


CONCERTS
Gordon Bok in concert
Songs of the Sea, Impromptu, accapella group, directed  by Bronwen Kortge
Nottingham Brass, benefit for the Ark Animal Shelter
Country Music Jamboree, with Dudley’s Corner and Erica Brown and the Bluegrass Connection; and Evergreen, with Amy Hunt England
Evening of Broadway VIII, with Alan Flowers
4th Annual Deer Isle Jazz Festival, with Lewis Nash Trio and Heather Cornell; William Parker (guest artist at Haystack) with his Raining on the Moon  Quintet and vocalist Leena Conquest. GSA’s Black Note Fever Combo opened
on Saturday and Bill McHenry’s Quartet opened on Sunday
Innovata Brass
Bright Music, chamber music with Matthew Dane and Christina Jennings and friends


LIVE! FOR $5 – new name for IFTAP
Amanda Houtari and Odd Co., new vaudeville
Summerstage Stonington – Cinq Juliets
Heather Cornell of Manhattan Tap, with drummer Lewis Nash
Berg, Jones, and Sarvis, with OHA commissioned piece on Kestenbaum poem


FILM
Master and Commander
Mystic River
Calendar Girls
Touching the Void
Rivers and Tides
M.C. Richards: The Fire Within

Wicked Good Student Film Series – 3 films
Acquisition of The Imagination Project, a gift from Jerry Kirschenbaum


EDUCATION
Island Arts Camp, Amanda Houtari guest artist
Summerstage – Viewpoints/Suzuki workshop with Jeffrey Frace


SPECIAL EVENTS
Lupine Festival, recitals
The Creative Economy: Beyond Tourism, economic development forum
M.C. Richards: The Fire Within, with panel discussion with jazz artists and filmmaker Richard Kane
Map Intermedia Performance, with Nate Aldrich: sound, video and choreography



2003 SHOWS
Dracula: The Covenant, written by Kevin Gray and Dodie Pettit, directed by Carol Estey
The Winter’s Tale, directed by Julia Whitworth
Live from the Stonington Opera House, incorporates this year the Bud Carter Music  Scholarship winners, hosted by Julie Goell, with music direction by Paul Sullivan


IN DEVELOPMENT
The Singing Bridge – in process work presented as part of Our Own Playreading Series

OUR OWN PLAYREADING SERIES
Search for Signs of Intelligent Life in the Universe, by Jane Wagner, directed by Wendy Schweikert
Nickled and Dimed, by Jane Holden (based on Ehrenreich book), directed by Carol Estey
The Singing Bridge – in process work presented as part of Our Own Playreading Series


DANCE
Headlong Dance Theater
The Outer Space Band, benefit dance at the Legion Hall, sponsored by The Grasshopper Shop


CONCERTS
Country Music Jamboree: Mac McHale and his Old Time Radio Gang
Wade Dow and Friends
The Bagaduce Players, chamber music
Gordon Bok: In Concert
3rd Annual Deer Isle Jazz Festival, with David Tronzo (first artist in residence at Haystack) and Bill McHenry; Luciana Souza and Romero Lubambo; Fred Hersh and Luciana Souza; and (at the Reach) the Joe Lovano Quartet, with Bill McHenry’s Maine Festival Band opening for him.
IFTAP – (Farmstead Barn series becomes Island Family Theater Arts Program)
La Schnozzola Mista, commissioned mask theater, by Beverly Mann
Unplugged, Randy Judkins, physical comedy/circus
Seeing with the Heart’s Eye, Martin Steingesser, performance poet
Summerstage Stonington, student performance
Come, Stay, Go – commissioned dance piece, by Mia Kanazawa
An evening of Robert McCloskey films, on 16mm


FILM
Chicago
The Pianist
About Schmidt
The Hours
The Wicked Good Student Film Festival – 3 films
Rivers and Tides


EDUCATION
Island Arts Camp inauguration, in collaboration with the Reach and Seamark
Summerstage Stonington, a week of theater arts for high school students with Les Cargot (Les Hoffheinz)
(The following workshops programmed as a collaboration between IFTAP and Seamark Community Arts): Juggling, Character Work, Slapstick, and Other Gravity Defying Skills, with Randy Judkins
Art Hats, with Jennifer Morrow Wilson
Seeing with the Heart’s Eye, writing and calligraphy with Martin Steingesser and JanOwens
Bringing Line to Life: Animating Line and Form with Emotion, with Penny Plumb
DISHS – Wicked Good Student Film Class


SPECIAL EVENTS
Electronic Music lecture/demo, with Joel Chadabee
Studs Terkel in conversation
World Puppet Festival performances, in collaboration with Figures of Speech



2002 SHOWS
A Night at the Opera (House), 3rd Gala Benefit, with Ron Raines
Twelfth Night, directed by Julia Whitworth
Women’s Work, a festival of solo performance
   Rebel Without a Pause, written and performed by Reno
    Menopausal Gentleman, written and performed by Peggy Shaw
   O Wholly Night and Other Jewish Solecisms, written and performed by Deb Margolin
   Denial of the Fittest, written and performed by Judith Sloan
   Love’s Fowl, written and performed by Susan Vitucci
Nightingale, by Figures of Speech


IN DEVELOPMENT
The Singing Bridge

PLAYREADINGS
Vladimir Square, directed and performed by Alvin Epstein and Judith Jerome
The Laramie Project, by Moises Kaufman and Tectonic Theatre Project, directed By Carol Estey


DANCE
Imagemaking with Pilobolus, student performance at the Settlement Quarry

CONCERTS
Mac McHale and the Oldtime Radio Gang
Friends in Concert: with Matthew Dane, Christina Jennings and friends
Parade of the Animals, family concert, with Matthew Dane, Christina Jennings and friends
2nd Annual Deer Isle Jazz Festival  (note name change), with Vincent Chauncey Quartet; Jason Moran, solo and the Greg Osby quartet, (included post-show Jam); Bill McHenry Quartet and Jason Moran and Greg Osby duos; Andy Bey
Bud Carter memorial Scholarship Concert
An Evening of Broadway VII, with Alan Flowers


FARMSTEAD BARN FAMILY THEATER
The Outrageous Wisdom of Nasruddin, with Richard Merrill
The Mask Messenger, with Beverly Mann


FILM
In the Bedroom
Iris
Italian for Beginners
The Last Waltz
Monsters Inc.
Waking Life
Time Out
Metropolis
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood
Amargosa

The Wicked Good Film Festival


EDUCATION
Writing for Performance, with Deb Margolin, week-long workshop
Imagemaking with Pilobolus, Alison Chase choreography workshop—included first  performance at Settlement Quarry
The Recycled Art Project, with the Lasters
The Recycled Art Project: Instrument Making
Drumming, with Kevin Campbell
Teen jazz, with Carol Estey
Ballet, with Sarah Estey
Tools for Physical Theater:Viewpoints and Composition, with Julia Whitworth and cast from Twelfth Night
Shakespeare’s Structure, with Julia Whitworth
DISHS - Wicked Good Student Film Class


SPECIAL EVENTS
Lupine Festival (inaugural year), OH hosted student recitals
Larry Blumenfeld conversation with Greg Osby and Jason Moran
The Lobster Chronicles, Linda Greenlaw reads from her new book
Stephen Dunn – Poetry reading



2001 SHOWS
A Phoenix Too Frequent, by Christopher Fry, directed by Donna Jean Fogel
A Night at the Opera (House), second annual gala, with Kurt Ollman and William Lavonis
The Tempest, (Shakespeare in Stonington inauguration), directed by Julia Whitworth
2nd Annual Live from the Stonington Opera House, written and directed by Denise Lanctot


OUR OWN PLAYREADING SERIES (Inauguration)
The Vagina Monologues, by Eve Ensler, directed by Carol Estey
Our Town, by Thornton Wilder, directed by Carol Estey


CONCERTS
The North Atlantic Jazz Festival (Inauguration, with Larry Blumenfeld), Dewey Redman Quartet, with Matt Wilson and David Tronzo
Mac McHale and his Old Time Radio Gang
A Night of Chamber Music, with Matthew Dane and Christina Jennings
An Evening of Broadway, with Alan Flowers (Methodist Church had previously Hosted) Daniel Roumain, in Never Felt Better
Bud Carter Memorial Scholarship Concert


FARMSTEAD BARN SERIES (family shows, in collaboration with Ginia Wexler in Hancock. She had been successfully running this series for years.)
Bruce McKenzie Johnson, magician
Andrea Wright, Books Alive!
Marcus Gale, Music for Everyone
Frogtown Mountain Pupeteers, The Headless Horseman of Sleepy Hollow


FILM
Wicked Good Student Film Series inaugurated: Waking Ned Devine; Nosferatu, silent film accompanied by David Tronzo on slide guitar; Battle of the Bonds (two old Bond movies, can’t find titles)
Crouching Tiger, Hidden Dragon
Spy Kids
Traffic
Pollock
Peyton Place,
introduced by scholar Ardis Cameron
Billy Eliot
Jurrasic Park III


EDUCATION
Thinking Cinematically: An Introductory Screenwriting Workshop, with Elizabeth Nonas
Jazz dance, with Carol Estey
Ballet 1, Youth Ballet, Adult Ballet, and Creative Dance, with Sarah Estey
Vocal Master Class, with Kurt Ollman and William Lavonis
Knowing the Score, music composition workshop with Daniel Romain (3 classes, ages 7-10; 11-15, and adult)
Pilobolus Intergenerational Choreography workshop
DISHS – Wicked Good Student Film Class


SPECIAL EVENTS
Peyton Place, introduced by scholar Ardis Cameron
Pilobolus, with Alison Chase, lecture/demo
An Evening with Judith Sloan, actress, comedienne



2000 SHOWS
A Night at the Opera (House), gala opening, variety show, with Ron Raines and Lucine Amara
Lava Love – circus/dance/theater, with LAVA, Sarah East Johnson, director
By Weill: Songs Degenerate and Otherwise, with Alvin Epstein and Beth Anne Cole
Live! From the Stoningtop Opera House, Radio show, (partially) broadcast over WERU, hosted by Carmelita Tropicana, with Bob Haskell Big Band


CONCERTS
Mas Ikemiya and The New York Ragtime Orchestra
Bud Carter Memorial Music Scholarship Concert (Methodist Church had previously Hosted by Elizabeth Franklin – An American Songbook (at Methodist Church)


FILM
Rocky and Bullwinkle
The Perfect Storm


EDUCATION
Children’s and Adult Beginner Ballet, with Sarah Estey
Jazz dance, with Carol Estey
Vocal Master Class, with Luba Tcheresky
Radio Scriptwriting, with Denise Lanctot
Circus Skills for Kids, with LAVA



 

© 2020 by Opera House Arts at the Stonington Opera House

207.367.2788      info@operahousearts.org

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
  • Twitter